Ajurvedinės mitybos principai
Vedų virtuvė pagrista vegetarizmu, todėl Indijoje vegetarų žymiai daugiau negu nevegetarų. Pagal Vedų filosofiją mėsa, kiaušiniai ir žuvis nevalgomi; valgomi tik augaliniai ir pieno produktai.
Lietuvos gyventojų mityba yra labai neteisinga, mėsa yra svarbiausias maisto produktas. Žmogaus organizmas nepritaikytas valgyti mėsą, nes jis neturi iltinių dantų jai draskyti ir ilgų nagų grobiui laikyti. Be to, žmogaus žarnynas yra dvigubai ilgesnis negu liūto arba tigro. Mėsos likučiai iš žmogaus žarnyno ilgai nepašalinami, jie pūva ir nuodija kraują. Užtrunkantis mėsos ir kitų gyvulinių produktų virškinimas skrandyje ir jų puvimas žarnyne yra daugelio chroniškų ligų priežastis .
Gyvūnų ir žmonių panašumai ir skirtumai:
Mėsėdžiai |
Žolėdžiai |
Žmogus |
turi letenas su nagais |
letenų neturi |
letenų neturi |
oda neturi porų; kūną
atvėsina išskirdami
prakaitą per
liežuvį |
išskiria prakaitą per
milijonus odoje esančių
porų |
išskiria prakaitą per
milijonus odoje esančių
porų |
aštrios iltys pritaikytos
doroti mėsą |
aštrių ilčių neturi |
aštrių ilčių neturi |
seilių liaukos burnos
ertmėje mažos (iš anksto
apvirškinti grūdų bei
vaisių nereikia) |
ištobulėjusios seilių
liaukos padeda
apvirškinti grūdus ir
vaisius |
ištobulėjusios seilių
liaukos padeda
apvirškinti grūdus ir
vaisius |
seilių terpė rūgšti;
ptialino fermentas, kurio
reikia grūdams
apvirškinti, neišskiriamas |
seilių terpė šarminė;
daug ptialino grūdų
apvirškinimui |
seilių terpė šarminė;
daug ptialino grūdų
apvirškinimui |
plokščių krūminių dantų
maistui sutrinti nėra |
krūminiai dantys plokšti,
pritaikyti maistui trinti |
krūminiai dantys plokšti,
pritaikyti maistui trinti |
skrandyje daug stiprios
druskos rūgšties tvirtiems
gyvulių raumenims.
kaulams bei kt. virškinti |
druskos rūgštis skrandyje
10 kartų silpnesnė negu
mėsėdžių |
druskos rūgštis skrandyje
10 kartų silpnesnė negu
mėsėdžių |
virškinimo traktas tik 3
kartus ilgesnis už
kūną. kad greitai pūvanti
mėsa būtų nedelsiant
pašalinta iš organizmo |
virškinimo traktas 6-10
kartų ilgesnis už kūną;
vaisiai ne taip greitai
irsta. todėl gali ilgiau būti
organizme |
virškinimo traktas 6 kartus ilgesnis negu kūnas |
Siūlome keletą svarbesnių “Ajur-vedos” ir kitų šventraščių patarimų, kaip teisingai maitintis
Sudvasinkime valgį
“Bhagavad-gita” (17.8-10) skirsto maistą i tris rūšis: dorybės, aistros ir neišmanymo. Dorybės maistas sveikiausias. “Dorybės maistas (pieno produktai, grūdai, vaisiai ir daržovės) ilgina gyvenimą, išgrynina būtį, suteikia jėgų, sveikatos, laimės bei pasitenkinimo jausmą. Toks maistas saldus, sultingas, riebus ir skanus”.
Pernelyg kartūs, rūgštūs, sūrūs, aštrūs, sausi bei karšti valgiai laikomi aistros maistu ir sukelia kančias. O neišmanymo maistas mėsa, žuvis ir paukštiena – apibūdinamas kaip “nešvarus, sugedęs ir nemalonaus kvapo”, sukeliantis vien skausmą, ligas ir blogą karmą. Žodžiu, maistas turi įtakos gyvenimo kokybei. Mūsų dienų žmogus mažiau kentėtų, jeigu rinkdamasis maistą galvotų ne vien apie kainą ir malonumą.
Tačiau valgome ne tik tam, kad prailgintume gyvenimą ir gautume fizinių jėgų, bet ir tam, kad išgrynintume mintį bei sąmonę. Štai kodėl dvasiškai gyvenantis žmogus prieš pradėdamas valgyti aukoja maistą Viešpačiui. Aukotas maistas padeda dvasiškai tobulėti. Indijoje ir visame pasaulyje milijonai žmonių valgo tiktai Viešpačiui Krišnai paaukotą maistą.
Valgykime nustatytu laiku
Stenkimės sočiausiai pavalgyti vidurdienį, kai saulė pasiekia zenitą: nes būtent šiuo metu virškinimas aktyviausias. Prieš vėl sėsdami prie stalo, palaukime bent tris valandas, jei prieš tai užkandome, arba penkias, jei pavalgėme sočiai. Valgymas nustatytu laiku, be atsitiktinių užkandžiavimų, padeda išsaugoti proto ramybę bei suvaldyti liežuvį.
Valgykime malonioje aplinkoje
Pakili nuotaika gerina virškinimą, – juo labiau jį gerina dvasinis nusiteikimas. Valgykime malonioje aplinkoje ir kalbėkimės apie dvasinius dalykus. ,,Kšema-Kutuhaloje”, Vedų kulinarijos knygoje, parašytoje II m.e. amžiuje, sakoma, kad maloni aplinka ir pakili nuotaika tiek pat svarbios geram virškinimui, kiek ir maisto kokybė.
Suvokime savo maistą kaip Krišnos malonę. Maistas – tai Dievo dovana, tad gamindami, dengdami stalą ir valgydami džiaukimės ja ir ją gerbkime.
Teisingai derinkime produktus
Produktai derintini taip, kad maistas būtų skanus, gerai virškinamas ir lengvai pasisavinamas. Ryžiai ir kitokie grūdai labai tinka prie daržovių. Pieno produktai – sūris, jogurtas ir pasukos – tinka valgyti su grūdais ir daržovėmis, tačiau šviežias pienas ir daržovės kartu nelabai dera.
Įprastiniai Vedų pietūs, susidedantys iš ryžių, dalo, daržovių bei čapačių, – tai puikus įvairių mums reikalingų maisto medžiagų derinys.
Venkime valgyti daržoves su žaliais vaisiais. (Vaisius geriausia valgyti atskirai arba su karštu pienu.) Taip pat rūgščių vaisių nemaišykime su šarminiais, o pieno – su rauginto pieno produktais.
Dalinkimės prasadu
“Upadešamritoje”, klasikiniame Vedų literatūros kūrinyje, kurį prieš penkis amžius parašė Šrila Rūpa Gosvamis, kalbama apie atsidavimo tarnystę: “Vienas iš būdų išreikšti savo meilę bhaktams – siūlyti prasadą ir priimti ji iš kitų”. Dievo dovana per didelė, kad laikytume ją vien sau, todėl šventraščiai pataria dalintis prasadu ir su kitais nesvarbu, ar jie būtų draugai, ar nepažįstami žmonės. Indijoje dar iki šiol dažnas laikosi senovės papročio, pagal kurį šeimos galva prieš sėsdamas valgyti praverdavo duris ir sušukdavo: “Prasadas! Prasadas! Prasadas! Jei yra alkanų, ateikite pasivaišinti!” Sutikęs ir patogiai pasodinęs svečius, jis vaišindavo juos tol, kol šie pasisotindavo, ir tik tada valgydavo pats. Net jeigu jūs ir negalite laikytis šio papročio, ieškokite progų pasiūlyti prasado kitiems – tada jums patiems prasadas atrodys gardesnis.
Laikykimės švaros
Vedų kultūra ypatingą reikšmę teikia švarai – tiek vidinei, tiek ir išorinei. Vidinė švara palaikoma kartojant Vedų mantras, ypač Harė Krišna mantrą. Tokiu būdu mes apvalome protą bei širdį nuo materijos nešvarybių. Be kitų reikalavimų, išorinė švara – tai ir griežtos higienos taisyklės gaminant maistą, ir ji valgant. Suprantama, čia turime galvoje ir pagirtiną įproti prieš valgį bei po valgio praustis rankas, taip pat pavalgius išsiskalauti burną.
Valgykime saikingai
Kiek mes energingi ir stiprūs, lemia ne maisto kiekis, o tai, kiek maisto mūsų organizmas gali suvirškinti ir pasisavinti. Kad skrandis dirbtų, reikia, kad jame būtų laisvos vietos, tad neprikimškime jo pilnut pilnutėlio. Tegu skrandyje lieka laisvos vietos. Suvalgykime pusę to, kiek, mūsų manymu, pajėgtume, ir palikime ketvirtadalį vietos skysčiams, o kitą ketvirtadalį – orui. Šitaip mes pagelbėsime savo virškinimui, ir valgyti bus kur kas maloniau.
Saikinga mityba – tai pasitenkinimo jausmas ir fizinė harmonija.
Persivalgius protas būna sujaudintas arba apatiškas, o kūnas – apsunkęs ir nuvargęs.
Negesinkime virškinimo ugnies vandeniu
“Ugnimi” mes vadiname ir akims regimą liepsną, ir nematomą organinį degimą. Virškinimas vyksta degimo principu. Dažnai kalbama apie riebalų bei kalorijų “sudeginimą”. Pats žodis “kalorija” reiškia šilumą, išsiskiriančią sudeginus maistą. Vedos teigia, kad mūsų suvalgytą maistą virškina ugnis, vadinama Džatharagni (skrandžio ugnimi). Kadangi valgydami dažnai geriame, skysčio poveikis ugniai turi didelės reikšmės.
Atsigėrę prieš valgį, apmalšiname apetitą ir išvengiame persivalgymo. Šiek tiek skysčio valgant palengvins skrandžio darbą, tačiau jei geriame pavalgę, praskiedžiamos skrandžio sultys ir sumažinama virškinimo ugnis. Gerkime praėjus ne mažiau kaip valandai po valgio, o paskui, jei norėsime, galėsime gerti kas valandą iki kito valgymo.
Nešvaistykime maisto
Šventraščiai moko nešvaistyti maisto. Pasakyta: kiek maisto išmesime gyvendami pertekliuje, lygiai tiek jo pritrūks atėjus nepriteklių laikams. Įsidėkime į lėkštę tiek, kiek galėsime suvalgyti, o likučius atidėkime kitam kartui. (Šildant maistą, įpilama skysčio ir verdama uždengtame puode ant silpnos ugnies. Dažnai maišoma.)
Jei dėl kokios nors priežasties prasadą tektų išmesti, sušerkime ji gyvuliams, užkaskime arba įmeskime i upę, ežerą ar kitą vandens telkinį. Prasadas šventas, tad jo nevalia mesti šiukšliadėžėn. Ir gamindami, ir valgydami stenkimės maisto nešvaistyti.
Retkarčiais pabadaukime
Galbūt jums pasirodys keista, kad kulinarijos knyga rekomenduoja badavimą, tačiau “Ajur-veda” teigia, kad badavimas stiprina valią ir sveikatą. Retkarčiais badaujant, pailsi virškinimo sistema, atsigauna jausmai, protas ir sąmonė.
“Ajur-veda” dažniausiai rekomenduoja badauti geriant vandenį. Vakaruose populiarus badavimas geriant sultis, nes vakarietiškos metodikos skatina ilgalaikį badavimą. Tačiau “Ajur-vedos” nuomone, geriausia badauti trumpai – 1-3 dienas. Badaujant nederėtų gerti vandens daugiau, negu reikia troškuliui numalšinti. Kai virškinimo ugnis Džatharagni nebeturi ką virškinti, ji ima deginti susikaupusius kūne šlakus, o pernelyg didelis vandens kiekis šiam procesui kliudo.
Krišnos bhaktai pasninkauja per Ekadaši – vienuoliktą dieną po mėnulio pilnaties ir jaunaties. Tą dieną nevalgoma grūdų, žirnių ir pupų. “Brahma-vaivartos” šventraštis teigia: “Tas, kuris laikosi Ekadašio, išvengia atpildo už nuodėmingus darbus ir tampa doresnis”.
Iš knygos Harė Krišna Vegetariniai Valgiai
<< grįžti prie straipsnių <<